Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > První výsledky nového systému svozu odpadu od 1.7.2019

První výsledky nového systému svozu odpadu od 1.7.2019Datum konání:
13.9.2019

2019_09_12 vyhodnocení črvc, srpen.JPG

Poznatky z prvních svozů systému „Door to door “ červenec/srpen 2019

Od 1. července 2019 je v naší obci zaveden nový systém svozu odpadů. Prvním krokem bylo přidělení popelnic na tříděný odpad do vašich domácností a zavedení svozového kalendáře. Nyní jsme ve zkušební fázi a už první dva měsíce fungování nového systému přinesly řadu poznatků z okolních obcí, o které bychom se s Vámi chtěli podělit, abychom zodpověděli některé vaše dotazy a nejasnosti:

Přistavování nádob k vývozu

Je také potřeba nádoby viditelně vyvézt před dům a co nejvíce ke svozové cestě. Podle pravidel by měla nádoba být 2-3 m od svozové cesty viditelně postavená.Závozníci si jinak musí hrát na slepou bábu a buď hledat popelnice mezi zelení vjezdů, nebo běhat k domům a kontrolovat obsah. Vše velmi zdržuje svoz v obci. 

Týká se to hlavně občanů, kteří mají nádoby celý rok postavené u domu. Pokud chtějí některou nádobu vyvézt, tak ji musí viditelně z řady vytáhnout blíže k cestě. Pokud tak neučiní, bude se brát za to, že jim její obsah vydrží do příštího svozu.Je třeba, aby občané přistavili nádoby určené k vývozu již večer před svozovým dnem. Osádky mají vytížené svozové plány a svážejí odpad od 6 hod ráno. Nemůžou čekat, až se obyvatelé vzbudí a pak se vracet. Často se stává, že si někdo stěžoval, že mu nebyla popelnice vyvezena, ale svozový vůz brzo ráno projel a nádoba tam nebyla. Pro tento účel budou mít řidiči v budoucnu v autech kameru, aby mohli zkontrolovat na čí straně je chyba.

Četnost vývozu nádob 

Stává se, že si občané myslí, že musí dávat nádobu vždy, i když je jen z poloviny plná a vydržela by do dalšího svozu. Není tomu tak. Mohou klidně nějaký vývoz vynechat.

Svoz papír a plast v jeden den

Svozová osádka nejdříve vyveze většinou plast, poté vysype a ve druhém kole sveze papír. 

V některých obcích se občané domnívají, že máme auta rozdělená přepážkami a svážíme papír a plast dohromady a po prvním svozu občané schovají obě nádoby.

Svoz bioodpadu

Sváženy budou pouze očipované hnědé nádoby k tomuto odpadu určené. Jednak kvůli zvyšujícímu se množství, za které se také platí, ale také proto, že vysypávání dalších nádob zdržuje svoz v obci. Konkrétně u pytlů musí pracovníci pytel vysypat znovu do nádoby a kam poté s igelitovým pytlem? Budou pak stížnosti, že je nechávají ležet u nádob a nechávají za sebou nepořádek. Objem v množství 480l za měsíc je dostatečný a pokud má někdo velkou zahradu, tak si musí objednat kontejner a zafinancovat si vývoz sám. Nelze, aby na to doplácela obec a další občané.

Primárně patří do hnědých nádob biologický materiál z domácností – výčet je také uveden v zalaminovaném návodu, který občané dostali k barevným popelnicím. Přestože tolerujeme také bioodpad ze zahrad, tak nemá sloužit k vyklízení zahrad. Dost se v některých obcích rozmohlo přistavování ke hnědým nádobám dalších nádob nebo pytlů (někde i dokonce očipované na jiný druh odpadu).

2019_09_13 třídění odpadu.JPG